• Narodowe czytanie
          • Narodowe czytanie

          • Fotorelacja z dzisiejszego czytania narodowego powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy Malwina Lachowska, Natalia Filipczuk , Wiktorii Waryszak i Amelia Raszyńska

        • DZIECI ODKRYWAJĄ NIEMIECKI
          • DZIECI ODKRYWAJĄ NIEMIECKI

          • Wszystkim rodzicom uczniów naszej szkoły i nauczycielom języków obcych polecam broszurę informacyjną, mającą na celu pokazanie, w jaki sposób można wspierać dzieci i pomagać im w procesie nauki języka obcego. Odpowie też na pytanie dlaczego niemiecki jest językiem perspektywicznym i zaprezentuje dostępne materiały do nauki niemieckiego.

            Joanna Wótowicz, nauczyciel j. niemieckiego.

             

        • "Jak nie czytam, jak czytam"
          • "Jak nie czytam, jak czytam"

          • Nasza społeczność szkolna weźmie udział w akcj czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam" Powstała ona,by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli.

            Tego dnia wszyscy przyniesiemy swoje ulubione książki, wyjdziemy na kocach na boisko szkolne i będziemy czytać. 🙂 📚

        • Zajęcia sensoplastyki
          • Zajęcia sensoplastyki

          • Dzieci potrzebują środowiska bogatego w bodźce i wyzwania, są jednocześnie pełne kreatywności, pomysłowości i chęci do kształcenia. Dlatego wrodzona potrzeba swobodnego brudzenia się , na którą powinniśmy w mądry sposób pozwolić i zaakceptować stała się  właśnie pomysłem na zajęcia sensoplastyki w naszej szkole, prowadzone przez Panie: Dorotę Krupę i Martę Stefańską. Celem zajęć jest wspieranie rozwoju kompetencji intra oraz interpersonalnych uczestników poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz na twórczym procesie budowania samodzielnych i zrównoważonych osobowości, które będą maksymalnie przygotowane do wyzwań, jakie stawia współczesna rzeczywistość. A przy tym warsztaty wspierają osiąganie własnych sukcesów dzieci. Warsztaty to również forma relaksacji, niwelowania napięć i wyciszenia, a to wszystko może mieć miejsce w naszej szkole.

        • OGŁOSZENIE
          • OGŁOSZENIE

          • OGŁOSZENIE

             

            Wnioski o przyjęcie do oddziału przedszkolnego/ punktu przedszkolnego oraz do I klasy szkoły podstawowej należy składać w terminie

            20 luty -  10 marca 2023r.

        • #CodeWeek 2022
          • #CodeWeek 2022

          • W dniach 17– 21 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania “ CodeWeek 2022”.

            CodeWeek to przedsięwzięcie organizowane każdego roku i skierowane do wszystkich, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Głównym celem tego wydarzenia jest promowanie kodowania i programowania. To możliwość poznania gier logicznych, grafiki komputerowej czy elementów robotyki.

            Programowanie rozwija kreatywność, uczy uporządkowania, wymusza precyzję myślenia i zachowania. Jest to proces twórczy, którego efektem są własne dzieła. Programowanie pozwala odkrywać i rozwijać uzdolnienia dzieci,a także drzemiące w nich pasje i szczególne talenty.

            W tym roku podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie naszej szkoły mieli możliwość nauki konstruowania i programowania robotów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszlości.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dzień Edukacji Narodowej

                13 października 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor Dorota Jaszczuk i złożyła  najserdeczniejsze życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Aby rozjaśnić i rozweselić poważne na co dzień twarze nauczycieli zatroskanych o wykształcenie i wychowanie swoich podopiecznych, uczniowie z klasy IV przygotowali występ artystyczny. Przygotowany program spotkał się z życzliwym  przyjęciem przez publiczność. Pani dyrektor przyznała swoje nagrody, otrzymały je: p. Ewa Krzywicka, p. Joanna Zduńczuk, p. Agata Skwara i p. Dorota Porosiło.

            Uroczystość przygotowały: p. Dorota Krupa, p. Bogumila Kalińska, p. Agata Skwara, p. Joanna Herman.

            Tego dnia uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy I pod opieką p. Doroty Porosiło.

        • " Starożytna Grecja- kultura, historia, dziedzictwo"
          • " Starożytna Grecja- kultura, historia, dziedzictwo"

          • W Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie realizowany jest projekt w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów” 2020-1-PMU-3254 Starożytna Grecja- kultura, historia, dziedzictwo” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

            Uczniowie klasy VII i VIII, którzy zakwalifikowali się do projektu uczestniczyli w zajęciach z historii, języka angielskiego i z pedagogiem szkolnym. Zajęcia historyczne dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat kultury, historii, geografii starożytnej Grecji. Podniesienie kompetencji językowych, przełamanie bariery komunikowania się w języku obcym oraz wzbogacenie słownictwa było celem zajęć z języka angielskiego. Natomiast spotkania z pedagogiem szkolnym pozwoliły nabyć umiejętności efektywnej pracy w grupie oraz zespole międzynarodowym. Efektami zajęć dodatkowych była przygotowana przez uczniów prezentacja w języku angielskim zawierająca informacje o symbolach narodowych, zabytkach, miastach i ciekawych miejscach oraz znanych ludziach w Polsce, a także informacje o Pawłowie. Uczniowie przygotowali również słownik on-line w wersji polsko- angielskiej. Prezentacja została przedstawiona społeczności szkolnej placówki, z którą została podjęta współpraca –Platon Private School in Katerini. A słownik uczniowie uzupełnili o wersję grecką.

            Kolejnym etapem projektu był wyjazd do Grecji do miasta San Panteleimon. Odbył się w dniach: 3.04-16.04.2022r. Trasa wycieczki wiodła przez: Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Młodzież wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez greckich rówieśników oraz miała możliwość udziału w atrakcyjnych wycieczkach turystycznych. Podczas wyjazdu uczniowie poznali kulturę, tradycję, zwyczaje, kuchnię zwykłych mieszkańców Grecji. Dowiedzieli się jakie są zwyczaje związane ze świętami i ważniejszymi wydarzeniami jak na przykład wesele. Poznali również podstawowe kroki tradycyjnych greckich tańców. Na zajęciach poznawali podstawy języka greckiego oraz wzbogacili swoją wiedzę na temat mitów i bogów greckich.

            Uczniowie codziennie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli Platon school w języku angielskim. Poprzez wspólne zabawy i zajęcia z greckimi rówieśnikami ćwiczyli i rozwijali kompetencje językowe i społeczne.

            Szczególnie interesujące okazały się zajęcia z robotyki oraz sztuki walki. Opanowanie elementów programowania i samoobrony odblokowywały strach, lęk, wstyd przed wypowiadaniem się, używaniem języka obcego.

             

            Mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcyjnych wycieczkach: zwiedzili Platamon Castle, oliwiarnię, poznali etapy produkcji sera feta, spacerowali przepięknym wąwozem Enipeas, na którego krańcu podziwiali wodospad zwany wanną Afrodyty. Odbyli również rejs na wyspę Trikeri, gdzie zwiedzili Klasztor Evangelistrias, który w czasie wojny domowej był więzieniem dla kobiet z dziećmi, żon komunistów. Obejrzeli Greckie Meteory - jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”. Obecnie jest tu 7 czynnych klasztorów w tym 2 żeńskie. Dowiedzieli się również, jak się pisze ikony. Spacerowali po Starym Panteleimon ( Palaios Panteleimonas), urokliwym miasteczku usytuowanym na zboczu masywu Olimpu. Podziwiali Olympus National Park - rezerwat biosfery wokół słynnego szczytu Olimpu ze szlakami pieszymi, jaskiniami i wodospadem oraz punktem widokowym. Wzięli również udział w grze terenowej na rynku w Leptokari, gdzie wykazali się zdobytą wiedzą o przyprawach, ziołach, warzywach, potrawach, oliwie, serze, o symbolach Polski i Grecji.

             

            Z głową pełną wiedzy, sercem pełnym radości, rozumem pełnym doświadczeń 16 kwietnia uczniowie skończyli pobyt w pięknej Grecji. Bogatsi o nowe treści, kontakty, umiejętności, wrażenia, smaki pożegnali cudowną Riwierę Olimpijską i wrócili do Pawłowa.

            Po powrocie do szkoły uczniowie i opiekunowie – p. Ewa Krzywicka, p. Ewelina Aleksandrowska-Rokita, p. Monika Krępacka, p. Joanna Zduńczuk przygotowali kronikę z wyjazdu ze zdjęciami i opisami aktywności w języku angielskim i języku polskim, wystawę zdjęć z odwiedzonych miejsc, broszury, foto książkę.

             

            Magdalena Boruchalska

            Ewelina Aleksandrowska-Rokita