• " Starożytna Grecja- kultura, historia, dziedzictwo"

• W Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Pawłowie realizowany jest projekt w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów” 2020-1-PMU-3254 Starożytna Grecja- kultura, historia, dziedzictwo” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Uczniowie klasy VII i VIII, którzy zakwalifikowali się do projektu uczestniczyli w zajęciach z historii, języka angielskiego i z pedagogiem szkolnym. Zajęcia historyczne dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat kultury, historii, geografii starożytnej Grecji. Podniesienie kompetencji językowych, przełamanie bariery komunikowania się w języku obcym oraz wzbogacenie słownictwa było celem zajęć z języka angielskiego. Natomiast spotkania z pedagogiem szkolnym pozwoliły nabyć umiejętności efektywnej pracy w grupie oraz zespole międzynarodowym. Efektami zajęć dodatkowych była przygotowana przez uczniów prezentacja w języku angielskim zawierająca informacje o symbolach narodowych, zabytkach, miastach i ciekawych miejscach oraz znanych ludziach w Polsce, a także informacje o Pawłowie. Uczniowie przygotowali również słownik on-line w wersji polsko- angielskiej. Prezentacja została przedstawiona społeczności szkolnej placówki, z którą została podjęta współpraca –Platon Private School in Katerini. A słownik uczniowie uzupełnili o wersję grecką.

Kolejnym etapem projektu był wyjazd do Grecji do miasta San Panteleimon. Odbył się w dniach: 3.04-16.04.2022r. Trasa wycieczki wiodła przez: Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Młodzież wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez greckich rówieśników oraz miała możliwość udziału w atrakcyjnych wycieczkach turystycznych. Podczas wyjazdu uczniowie poznali kulturę, tradycję, zwyczaje, kuchnię zwykłych mieszkańców Grecji. Dowiedzieli się jakie są zwyczaje związane ze świętami i ważniejszymi wydarzeniami jak na przykład wesele. Poznali również podstawowe kroki tradycyjnych greckich tańców. Na zajęciach poznawali podstawy języka greckiego oraz wzbogacili swoją wiedzę na temat mitów i bogów greckich.

Uczniowie codziennie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli Platon school w języku angielskim. Poprzez wspólne zabawy i zajęcia z greckimi rówieśnikami ćwiczyli i rozwijali kompetencje językowe i społeczne.

Szczególnie interesujące okazały się zajęcia z robotyki oraz sztuki walki. Opanowanie elementów programowania i samoobrony odblokowywały strach, lęk, wstyd przed wypowiadaniem się, używaniem języka obcego.

Mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcyjnych wycieczkach: zwiedzili Platamon Castle, oliwiarnię, poznali etapy produkcji sera feta, spacerowali przepięknym wąwozem Enipeas, na którego krańcu podziwiali wodospad zwany wanną Afrodyty. Odbyli również rejs na wyspę Trikeri, gdzie zwiedzili Klasztor Evangelistrias, który w czasie wojny domowej był więzieniem dla kobiet z dziećmi, żon komunistów. Obejrzeli Greckie Meteory - jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”. Obecnie jest tu 7 czynnych klasztorów w tym 2 żeńskie. Dowiedzieli się również, jak się pisze ikony. Spacerowali po Starym Panteleimon ( Palaios Panteleimonas), urokliwym miasteczku usytuowanym na zboczu masywu Olimpu. Podziwiali Olympus National Park - rezerwat biosfery wokół słynnego szczytu Olimpu ze szlakami pieszymi, jaskiniami i wodospadem oraz punktem widokowym. Wzięli również udział w grze terenowej na rynku w Leptokari, gdzie wykazali się zdobytą wiedzą o przyprawach, ziołach, warzywach, potrawach, oliwie, serze, o symbolach Polski i Grecji.

Z głową pełną wiedzy, sercem pełnym radości, rozumem pełnym doświadczeń 16 kwietnia uczniowie skończyli pobyt w pięknej Grecji. Bogatsi o nowe treści, kontakty, umiejętności, wrażenia, smaki pożegnali cudowną Riwierę Olimpijską i wrócili do Pawłowa.

Po powrocie do szkoły uczniowie i opiekunowie – p. Ewa Krzywicka, p. Ewelina Aleksandrowska-Rokita, p. Monika Krępacka, p. Joanna Zduńczuk przygotowali kronikę z wyjazdu ze zdjęciami i opisami aktywności w języku angielskim i języku polskim, wystawę zdjęć z odwiedzonych miejsc, broszury, foto książkę.

Magdalena Boruchalska

Ewelina Aleksandrowska-Rokita